Zaščitite svoje pravice: Pomagali vam bodo strokovnjaki
Če ste bili poškodovani in so vam zaradi poškodbe ostale fizične, psihične ali finančne posledice verjetno razmišljate o tem kako boste raziskali vaše pravice in ukrepali. Sprašujete se ali ste upravičeni do odškodnine in kdo vam bo poravnal odškodnino. Spretna izterjava odškodnine je v takšnih trenutkih ključnega pomena. Smiselno jo je zaupati odvetniku ali odvetnici, ki ima s tem največ izkušenj.
Možnosti, da pridobite informacije je veliko, vendar poskrbite, da boste dobili prave informacije. Najpomembnejše za vas je, da razumete v kakšnem položaju nastopate kot oškodovanec ali oškodovanka in kdaj vam pravzaprav pripada odškodnina oziroma denarno nadomestilo.
Prejeti odškodnino za utrpele posledice vaše nezgode ne pomeni neizogibno tega, da na sodišču vložite tožbo proti povzročitelju vaše nesreče ali proti subjektu, ki je odgovoren za vašo nezgodo. Tožba je običajno zadnja stopnja, ki se jo boste poslužili le v primeru, če odgovorni za vašo poškodbo ne bo prevzel odgovornosti za povzročitev vaše nezgode ali v primeru, da boste ocenili, da je vaša odškodnina prenizka glede na utrpele posledice.
Poravnavo lahko pri reševanju odškodninskih primerov uredite tudi izvensodno. Izvensodna poravnava predstavlja sporazumni znesek višine denarnega nadomestila ali denarne odškodnine, ki jo je odgovorni pripravljen izplačati oškodovancu. V večini primerov obveznost za izplačilo odškodnine prevzame zavarovalnica. Takšna poravnava je sicer pogojena s tem, da ima povzročitelj nezgode sklenjeno zavarovanje za odgovornost. Pri cestnem prometu je tako na primer poravnava s strani zavarovalnice mogoča, ko ima povzročitelj sklenjeno zavarovanje avtomobilske odgovornosti.
Pri vaši dilemi o tem ali vam pripada denarna odškodnina in o tem, kdo bo prevzel obveznost za poravnavo odškodnine ter v kakšni višini, je pomembno, da ravnate previdno. Če vas zanima več o odškodnini, poravnavi ali denarnem nadomestilu za nezgodo vprašate za nasvet.
Se tudi vi sprašujete, kaj pravzaprav pomeni poravnava, odškodnina ali nadomestilo za poškodbo? Ste tudi vi prizadeti zaradi nezgode, pa se bojite zahtevati svojo pravico? Vas je preprosto strah, da je edina pot tožba na sodišču?
Odvetnica Danica Ferlin Samsa
Mirje 2
1000 Ljubljana
Slovenija
tel: (01) 200 51 25
gsm: 041 543 072
fax: (01) 200 51 22
email: info@danicaferlin.si